Przypadłość ambitnych, czyli poszukiwanie życiowych celów - jak je znaleźć?

sens życia

Być może dość często zastanawiasz się nad celami w swoim życiu. Albo zadajesz sobie pytania: Jak mam odnaleźć prawdziwą pasję? W jaki sposób mogę wykorzystać swój potencjał? Do czego jestem stworzony? Obranie tej właściwej drogi oraz ustalenie celów, wcale nie jest łatwe, staje się wręcz problemem i to dla bardzo wielu z nas. 


Dzieje się tak, ponieważ obecne warunki, wbrew pozorom, wcale nie ułatwiają podejmowania kluczowych decyzji. Żyjemy w ogólnym nadmiarze, przesycie, szerokim spektrum opcji, które powodują chaos informacyjny w naszych głowach. 

Większość z nas niezależnie od położenia i dotychczasowych osiągnięć, dąży nieprzerwanie do odczuwania satysfakcji i zadowolenia z tego, czym się zajmujemy. Szukamy właściwej ścieżki i jej celu. 

Jak obrać właściwą ścieżkę i jej cel? 

Jeśli zadajesz sobie powyższe pytanie, oznacza to, że nie godzisz się na przejście przez życie w sposób przypadkowy, powodowany wyłącznie okolicznościami i nie chcesz podążać w jakimkolwiek kierunku. To bardzo dobrze, bo jesteś na etapie komponowania mapy swoich dążeń. 

Aby przybliżyć Cię do jej kreatywnego i sensownego ukształtowania, zachęcam Cię do przeprowadzenia śledztwa, którego przedmiotem będzie zdefiniowanie Twoich własnych potrzeb. 

Tak więc zrelaksuj się, weź kilka głębokich oddechów i odpowiedz rzetelnie na 10 pytań, które pomogą Ci dotrzeć do fundamentalnych must have w Twoim życiu: 

1. Co lubisz robić, kiedy pracujesz? 

Bardzo proste pytanie, a na tyle ważne i przewrotne, że niełatwa jest na nie odpowiedź. Często bowiem gdy mamy obowiązek wykonania jakiejś pracy, wolimy ją odkładać i w tym czasie zajmować się czymś innym. A może swoją pracą trafiasz w 10tkę i nic, ale to nic, nie jest w stanie Cię rozproszyć? 

2. Co pochłania Cię do reszty? 

Jakie wykonywane przez Ciebie czynności sprawiają, że znikasz z powierzchni Ziemi? W jakich sytuacjach czas przestaje dla Ciebie istnieć? Odpowiedzi na to i poprzednie pytanie będą stanowiły stację 1 na Twojej mapie wiodącej do odnalezienia celu w życiu. 

3. Jakie czynności wykonujesz z łatwością? 

Jakie rzeczy robisz na zasadzie pstryknięcia palcem? Wypisz w tym punkcie sprawy, które realizujesz łatwo, szybko i przyjemnie. Nie zapomnij też o tych czynnościach, których wykonywanie jest dla Ciebie tak automatyczne, że pewnie byś je właśnie pominął. 

4. Co robisz w swoim wolnym czasie? 

Każda Twoja działalność, nawet czynności z pozoru wykonywane mimochodem, mają znaczenie wobec zrozumienia samego siebie. Dlatego istotne jest też to, co robisz gdy nic nie musisz. Zwróć uwagę także na zachowania zaliczane do leniuchowania, np. jeśli odpalasz YT lub przeglądasz portale, wypisz jakiej tematyki one dotyczą. 

5. Jakie są Twoje mocne i słabsze strony? 

Np. świetnie śpiewasz, ale nienawidzisz pisać opowiadań. Te cechy pomogą zdefiniować kierunek, w jakim warto podążać. Jednak bądź wobec siebie szczery. Jako mocne strony wypisz też to, za co inni Cię podziwiają. Słabe strony pokażą natomiast, czego na pewno nie powinieneś robić. 

6. Co jest dla Ciebie najważniejsze? 

Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci określić wartości, które będą drogowskazami na drodze do kolejnych etapów samorealizacji. Aby zaplanować swój rozwój osobisty, musisz mieć świadomość, co najbardziej cenisz i w sobie, i w swoim otoczeniu. Wartości te stanowią również rozwiązanie dla wszelkich dylematów. W sytuacjach, w których totalnie nie będziesz wiedział, co dalej robić, wystarczy, że przywołasz swoje najważniejsze wartości i zasady, a decyzja nasunie się sama. 

7. Jako kto chcesz być postrzegany? 

Kto jawi Ci się, kiedy zamykasz oczy i myślisz o sobie za 3, 5 i 10 lat? Zastanów się, co to za człowiek, jakie ma atuty, jak wygląda, co jest jego atrybutami. Opisz go jak najdokładniej potrafisz, bo to obraz Twoich świadomych i podświadomych dążeń. 

8. Co możesz zrobić już teraz, aby Twoje wartości miały odzwierciedlenie w Twoim życiu? 

Bardzo istotnym jest, aby zacząć konkretyzować małe, codzienne cele, które przybliżą Cię do osiągnięcia Twoich aspiracji. Jeżeli wyżej stwierdziłeś np. że lubisz malować i ludzie podziwiają Twoje prace, to idź do sklepu, kup nowe farby i uwzględnij w swoim terminarzu czas na tworzenie obrazów. I faktycznie zrób to! 

9. A co robiłbyś, gdyby nie trzeba było zarabiać? 

Wyobraź sobie, że wygrałeś w totka i masz z głowy całą tę odwieczną walkę o pieniądze. Fajna perspektywa prawda? Pomarzyć dobra rzecz zwłaszcza, że takie imaginacje są w stanie ukazać z czego nigdy byś nie zrezygnował, a co rzuciłbyś w kąt od ręki. Pokażą one również co jesteś w stanie robić, nie otrzymując za to zapłaty. 

10. Z niezrobieniem czego nie pogodziłbyś się umierając? 

Tu z kolei rzucam Ci drastyczną imaginację, ale taką, nad którą mało kto się zastanawia. Poruszenie takiego tematu pozwala ukazać życiowe dążenia w trochę innym świetle. I co najważniejsze, precyzyjnie je określić. O ile odpowiedzi na poprzednie pytania prawdopodobnie wskazały Ci obszary, które warto rozwijać, o tyle teraz powinieneś uzyskać esencję tego, co chcesz robić w życiu i za co zostać zapamiętanym. 

A co dalej? 

Niezależnie od tego jak łatwo lub trudno było Ci odpowiadać na powyższe pytania, wracaj do nich. Jednocześnie dawaj sobie czas na coraz bardziej precyzyjne definiowanie swoich potrzeb. Przekonasz się, że teraz, za pierwszym razem wypisałeś same ogólniki, po miesiącu, pół roku, za rok, odpowiedzi będą bardziej konkretne, bo sprowokowany zostałeś do wyznaczenia swoich celów. Pamiętaj równocześnie, że jesteś jedyną osobą, która potrafi to zrobić z największym kunsztem. Ponadto nie bój się próbować, inaczej nie dowiesz się, co jest dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Lepiej troszkę pokręcić się po mapie wiodącej do samorozwoju niż stać w miejscu i niczego nie sprawdzić, nic nie zmienić. Czasami trzeba przejść przez ogromnie wiele skrzyżowań, by trafić na tę właściwą ścieżkę.

cele życiowe


Grafiki pochodzą z freepika

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz