Samorozwój - szach i mat na przełamanie rutyny

samorealizacja

Jeżeli odczuwasz, że dość masz rutyny, być może jest to dla Ciebie najlepszy moment, by zająć się samorozwojem.Bardzo szybko i łatwo możesz zmienić pewne aspekty życia powodując, że wpadniesz na właściwe tory, wiodące do rozwoju osobistego. Oto kilka opcji na to, w jaki sposób zacząć:

Jedna zmiana każdego dnia

Najkrótszą drogą do samorozwoju jest systematyczne wdrażanie, choćby najmniejszych, zmian. Oczywiście, wiąże się to z pracą nad sobą. Jednak nieograniczone są duma i satysfakcja, które pojawią się, kiedy dojdziesz do wniosku, że jesteś lepszy od swojej wczorajszej wersji.

Sięganie po nieznane

Co jakiś czas staraj się poświęcać czas nowym zajęciom i zainteresowaniom. Nowości pobudzają nasz umysł do większej koncentracji i rozwijają naszą pamięć. Ponadto dzięki takim zabiegom, poszerzysz swoją wiedzę o dalsze horyzonty i zyskasz umiejętności, których nawet nie spodziewałeś się rozwijać. Co więcej, przekonasz się, że pobudzi to w Tobie kreatywność.

rozwijanie się

Nauka

Zdziwię Cię, ale badania przeprowadzone w Polsce dowodzą, że mało który nasz krajan ma w ręku książkę chociaż raz w ciągu roku. Też nie chciałam w to wierzyć! Ale okoliczności czynią możliwości i należy z nich korzystać. Jeśli zaczniesz czytać książki, a zwłaszcza zawierające treści, w kierunku których chcesz się dokształcać, wyprzedzisz znacząco tych, którym po prostu się nie chce. Możesz przecież słuchać audiobooków, przejść kursy online, nie ważne w jaki sposób, ale zdobywaj wiedzę.

Wyznaczanie celów i terminów ich realizacji

Po pierwsze, by przejść jakąś drogę, musisz znać jej cel. Po drugie, musisz wiedzieć, ile czasu Ci ona zajmie. Po trzecie, bez zorganizowania działań w czasie, daleko nie zajdziesz. Zacznij prowadzić terminarz zadań i przewidywać, na co ile czasu będziesz potrzebował. Zwiększy to Twoją wydajność i efektywność, a jednocześnie zmniejszy stres, który towarzyszy każdemu, nawet najprzyjemniejszemu przedsięwzięciu.

Stworzenie swojej enklawy

Miejsce, w którym będziesz się samorealizował nie jest bez znaczenia. Każda Twoja nauka, każdy projekt, którego się podejmiesz, czy hobbystyczne dłubanie w ulubionym sprzęcie, wymaga możliwości skupienia. Dlatego wygospodaruj w swoim domu miejsce tylko dla siebie i przeznaczone wyłącznie do takich celów. Niech nikt Ci się tam nie kręci, nie rozprasza, miej swój własny nienaruszalny obszar, a zobaczysz jak szybko przyjdą efekty.

Rywalizacja, ale tylko z lepszymi

Nie ma sensu porównywać się z tymi, którzy mają gorzej. Może i „podbije nam to bębenek”, ale przede wszystkim da wymówkę na stagnację i zaniechanie dążenia do rozwoju. Jeżeli natomiast zaczniesz obserwować wyjadaczy w danej dziedzinie, będziesz mógł wzorować się na nich i być coraz lepszym w tym, co robisz! Często „wielkie mózgi” same dzielą się swoimi sprawdzonymi nawykami, sposobami na organizację pracy i sztuczkami, więc czy nie warto skorzystać z takich wskazówek?


A na koniec najważniejsze, co chcę Ci przekazać...

...Nigdy się nie zatrzymuj

Jeżeli zdobędziesz jedną upragnioną umiejętność, nigdy na niej nie poprzestawaj. Nawet jeśli jesteś ekspertem światowej sławy, nie odpuszczaj uczenia się czegoś nowego. Człowiek ma jedyny bezcenny, wyróżniający go ewolucyjnie element, nie jest to ani najnowszy ścigacz, ani świetnie skrojony garnitur, jest to tylko i wyłącznie mózg. Bo to on o nas stanowi od urodzenia aż do ostatniego dnia życia. Dlatego rozwijajmy, dla samych siebie to, co najcenniejsze.

rozwój osobisty


Grafiki pochodzą z freepika

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz