Czytanie vs oglądanie - wyjątkowo nierówna walka

książka lepsza niż film

Czy czytanie książek jest bardziej wartościowe od oglądania nawet tych najbardziej ambitnych programów telewizyjnych i wielkich ekranizacji? 

Ile osób, tyle opinii. O gustach i preferencjach nie powinno się dyskutować. Jeśli jednak zdarza Ci się sięgać po książkę w zamian za siedzenie przed ekranem albo chcesz się przełamać do czytania, pozwolę sobie przytoczyć kilka pozytywnych faktów nt. czytania. 

Dlaczego książki są lepsze od filmów? Przekonajmy się. 

Czytanie rozbudowuje wyobraźnię i pozwala na własną interpretację

W trakcie śledzenia opowieści z książki, tak naprawdę kreujesz każdy opis w niej zawarty. Oczywiście, masz tam wytyczne, ale każdy wyobrażony szczegół jest całkowicie subiektywnie Twój. I na tym właśnie polega magia książek. 
Kiedy oglądamy filmy, wszystko zostaje nam podane na tacy i nie ma możliwości na indywidualne podejście do scenerii, krajobrazów ani wyglądu bohaterów. Obejrzeć można tylko to, co reżyser miał w zamyśle, a może być to nawet niezgodne z pierwowzorem.

Czytanie skutkuje korzystnymi zmianami w mózgu

zalety czytaniaW 2013 roku zespół naukowców z Emory University dowiódł pewnej bardzo znaczącej kwestii. Dzięki skanerom obrazującym za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI), rejestrowali oni pracę mózgu osób czytających książki. Okazało się, że czynność ta stymuluje ludzki mózg do wzmożonej pracy, a to wywołuje korzystne zmiany w sieci neuronalnej.
Efekt ten nie występuje, albo jeszcze tego nie udowodniono w odniesieniu do oglądania filmów. 

Czytanie książek poprawia pamięć i pozwala na walkę z Alzheimerem

Wraz z wiekiem u niektórych może pojawić się demencja, różne formy otępienia, a nawet choroba Alzheimera. Jeśli nie jesteśmy w grupie ryzyka, to i tak warto dbać o swoją pamięć zawsze. Specjaliści są zgodni, że aby poprawić zapamiętywanie, zdolność koncentracji i zapobiegać schorzeniom związanym z degradacją neuronów, należy czytać książki. Zalecana dzienna „dawka” czytania, wg wyników opublikowanych w Neurology, to 1 godzina na dobę. Zdaje się to być niewiele w porównaniu z tym, co może ona zagwarantować, prawda? 
Ponownie, o oglądaniu TV i filmów, nie ma takich doniesień. 

Czytanie redukuje stres

Z książką, chcesz czy nie, wygospodarowujesz chwilę dla siebie. Czytając wymagasz chociaż minimum spokoju i ciszy. To pomaga odprężyć się i zrelaksować. A skupienie na zrozumieniu napisanej treści, zajmuje umysł i nie pozwala odbiegać myślami do spraw codziennych. 
Oczywiście dobry film również poprawi nam humor, jednak TV już niekoniecznie. Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na to, jak dużo negatywnych treści trafia do nas przed wiadomości. Tu morderstwo, tam kradzież, jeszcze jakieś pobicie. W najlepszym przypadku pooglądamy bardziej kreatywne reklamy. Całość niestety nastraja nas nie najlepiej i stymuluje te gorsze emocje.

Z książek wynosimy więcej
książka vs film

Treści, którym musimy poświęcić więcej czasu, a jednak na czytanie troszkę go potrzeba, pozostają nam w głowie na dłużej. Powodowane jest to także dużo większą koncentracją w trakcie tej czynności niż w przypadku oglądania tego, co wyświetla się na ekranie. Książki prowokują nas do tworzenia map myśli, jednej ze świetnych metod zapamiętywania, automatem. 
Filmy czy TV oglądamy często robiąc zupełnie co innego, dlatego nie skupiamy się na nich wystarczająco, z tego powodu szybciej zacierają się w naszej pamięci. 

Książki wpajają zasady ortografii i interpunkcji, wzbogacają słownictwo

Z racji tego, czym się zajmuję, nie mogłabym nie wspomnieć o tak ważnej kwestii. Książki niebywale poprawiają nasz zakres słownictwa. W trakcie czytania prawdopodobnie niewielu z Was skupia się na konstrukcjach zdań, znakach interpunkcyjnych, bądź stosowanych środkach stylistycznych. Jednakże wszystko to układa nam się w głowie. Oczywiście bywają książki kiepskiej jakości, źle zredagowane, jednak ogromna większość jest bardzo dopracowana i pozwala na nabywanie tak ważnej umiejętności, jak poprawne posługiwanie się językiem. 
W TV i filmach niestety, nie jest obecna tak duża dbałość o jakość wypowiadanych zdań. 


Ze względu na wymienione powody, jeśli czytasz książki, możesz być pewien, że robisz dla siebie dużo dobrego. Tym niemniej, nie zachęcam nikogo do rezygnacji z oglądania filmów. Są one również wspaniałą rozrywką, choć nie mają większego znaczenia dla naszego zdrowia. 


Grafiki pochodzą z freepika

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz