Jak znaleźć motywację i wziąć się do pracy, gdy się po prostu nie chce

jak się zmotywować
Niestety nie zawsze budzimy się pełni energii. Skupianie się na wykonywanych zadaniach i przeprowadzenie do końca rozpoczętych projektów, również bywa trudne. Niektóre poranki zdają się umykać na przekładaniu rzeczy z kąta w kąt, chodzeniu po gabinecie bez celu, wyglądaniu przez okno, czy scrollowaniu FB. W takie dni wręcz nie sposób zacząć twórczo pracować. Ale zamiast poddawać się osowieniu i marazmowi, nie czekajmy aż nasz cenny czas upłynie na niczym, spożytkujmy go odpowiednio poprzez podbicie swojej motywacji i pobudzenie umysłu do działania! 

Istnieją proste sposoby na znalezienie motywacji i zabranie się do pracy nawet, gdy bardzo Ci się nie chce. Pomaga w tym kilka następujących czynności: 

Uporządkowanie przestrzeni do pracy 
motywacja do pracy

Jeśli nie możesz wziąć się mentalnie do realizacji swoich zadań, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś popracował przez chwilę fizycznie. Sprzątnij więc niepotrzebne szpargały ze swojego biurka, odnieś do zmywarki wczorajszy kubek po kawie. Następnie przejrzyj swój notes i poprzyklejane karteczki. Część zadań na pewno masz już za sobą. Pozbądź się ich, aby optycznie nie powiększały liczby obowiązków, którymi musisz się zająć. Koniecznie zminimalizuj bodźce zewnętrzne, które rozpraszają Twoją uwagę. 

Ustalanie priorytetów 


Określanie tego, co w danej chwili oraz dniu stanowi najważniejszy element, jest bardzo przydatne w poszukiwaniu motywacji. Ustalenie ram czasowych i przydzielenie ich konkretnym zadaniom, pomaga nastawić mózg na właściwe tory, wiodące do oczekiwanych efektów. 


Zadawanie pytań 

Nie w każdej dziedzinie jesteśmy ekspertami. Niestety zadania, jakich się podejmujemy, dość często wymagają od nas wielobranżowej wiedzy. To nas zniechęca. Nic tak nie deprymuje, jak uczucie walenia głową w mur, mimo szczerych chęci zrealizowania zadania. Jeśli nie wiesz jak się za daną rzecz zabrać, po prostu pytaj. Google jest bardzo pomocny, ale nie mocniej niż osoby, które posiadają doświadczenie w danej kwestii. Zadawanie pytań oszczędza czas, energię, a przede wszystkim nasze nerwy. 

Przerwy 
jak znaleźć motywację

Wiem, że gdy ruszy się już z miejsca, ciężko się zatrzymać. Uzyskanie informacji, olśnienie, nagły napływ pomysłów, wszystko to nakręca nas na wielogodzinną pracę. Niemniej jednak, nawet jeśli tryskasz twórczą energią, zrób sobie przerwę, głównie po to, by to świetne flow zachować na dłużej. Na pewno sprawdziłeś już, że potrafisz efektywnie pracować przez cały dzień, kilka dni, czy tygodni, ale w końcu dopada Cię kryzys pod nazwą „mam już dość, skończyły mi się siły”. Nie doprowadzaj się do tego stanu, zachowaj równowagę. Co parę godzin wstań od biurka, otwórz okno, wyjdź na spacer. Musisz odświeżać umysł i całe ciało. 


Grafiki pochodzą z freepika

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz