Samomotywacja, czyli napędzenie siebie do działania

samomotywacja
Motywacja to ten element, dzięki któremu wstajemy każdego dnia chętni do pracy i osiągania celów, jakie sobie wytyczyliśmy. Odnalezienie motywacji, która będzie faktycznie działała, a nie pozostawała wyłącznie wmawianym sobie oklepanym hasłem, stanowi trudne zadanie. Najczęściej niestety szukamy jej poza sobą, próbujemy wzorować się na innych. I nie jest to złe, ale nie wystarcza. Ta dająca kopa do działania motywacja musi pochodzić z przekonania, które nosimy w sobie. 


“Klucz do osobistej motywacji można zawrzeć w czterech słowach: ciekawość, pewność siebie, odwaga i zdecydowanie.” 
- Walt Disney

Motywacja to siła 

Przy odpowiedniej motywacji i towarzyszącej jej determinacji, można osiągnąć wszystko, o czym się zamarzy. I nie są to puste słowa, a fakty, które obecne są w życiu osób stojących na czele największych koncernów i najbardziej rozpoznawalnych marek świata. Wszyscy milionerzy i przodownicy biznesu twierdzą, że motywacja, wspierana determinacją, są w stanie zdziałać cuda. 

Jak zabrać się za motywowanie samego siebie? 

Istnieje kilka pierwszych kroków, od których należy rozpocząć budowanie motywacji, a bez nich ani rusz. Oto one: 
👉 Określ cel, do którego dążysz. Nigdy nie brnij przed siebie na oślep. 
👉 Przyjmij wytrwałość za swoje być albo nie być. 
👉 Sprecyzuj, jakie są Twoje mocne strony, które możesz wykorzystać w drodze do swojego celu. 
👉 Stwórz plan działania i się go trzymaj. Najlepiej jeśli będzie on podzielony na krótkie etapy, które łatwo będzie Ci odhaczać z listy. 
👉 Postaw na rozsądną organizację czasu, bo nic tak nie demotywuje, jak poczucie marnowania sił i dni upływające bez efektów. 

Powyższe kroki nie dopuszczą do rezygnacji. Jaki by nie był, Twój mózg, bardzo korzystnie działa na niego poczucie kontroli i uporządkowania działań. Jednoczesne rozsądne gospodarowanie siłami, pozwoli Ci pozbyć się uczucia zmęczenia i znużenia. To z kolei napędzi Twoją wytrwałość i determinację. 

Bądź realistą i pragmatykiem 

We wszystkim, co robimy, przydaje się odrobina polotu, kreatywności i nawet pomysłów od czapy. Jednakże nadal powinniśmy twardo stąpać po ziemi. Jest to wskazane między innymi dlatego, żeby nie dopuszczać do rozczarowań oraz być w stanie przewidywać konsekwencje swoich działań. Nie da się oczywiście nie popełniać błędów, ale w ten sposób można chociaż jakiejś ich części uniknąć. A parcie do przodu z powodzeniem jest bardzo budujące, zwłaszcza jeśli zmierzamy w stronę swoich marzeń. 

Co zrobić jeśli motywacja zanika? 

Bywa i tak, że mimo wszystko, z jakiegoś powodu nasza motywacja słabnie, a nawet znika. Nie jest to jednak powód do załamywania rąk. Napoleonowi Bonaparte przypisywane jest wypowiedzenie zdania: "Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi”. Świadczy to o tym, że osoby nawet tak decyzyjne wskazywały na jedno: nie przejmuj się. Wrażenie braku motywacji i spadku sił, a nawet bezradności, powinny prowokować Cię jedynie do tego, abyś się wkurzył, uderzył pięścią o stół, a przede wszystkim powiedział: „dam sobie ze wszystkim radę”. Demotywacja jeśli się pojawi, ma służyć jako czas na zregenerowanie sił, przeorganizowanie czasu, ulepszenie planu, ale nigdy nie wolno jej wykorzystywać na poddawanie się. 

Wewnętrzna motywacja tą najsilniejszą

To na wewnętrznej motywacji powinniśmy przede wszystkim bazować, bo mamy nad nią kontrolę. Jeżeli motywujemy się bodźcami z otoczenia, nigdy nie mamy gwarancji na to, że nie znikną. Jak więc budować swoją motywację, która ma stanowić opokę dla naszych działań? Istnieje kilka możliwości: 

✅ Nie bierz do siebie porażek. Nigdy nie przewartościowuj tego, co się nie udało. Wyciągnij wnioski i bierz się za poprawki. Gabriel Fleszar śpiewał: „Ból jest tylko chwilą”
✅ Nadawaj ceny celom, do których dążysz. Traktuj je jak towar, w którego posiadanie możesz wejść dopiero po zgromadzeniu odpowiedniej równowartości ceny. Przecież kiedy chcesz kupić najnowszą konsolę, kalkulujesz przez ile miesięcy i jaką kwotę powinieneś odkładać. 
✅ Wizualizacja i afirmowanie celów to wspaniała metoda, na oszukiwanie własnego mózgu. Jeśli nasz umysł uzna, że coś posiada, to podświadomość zrobi wszystko, by wrażenie to było prawdziwe.
✅ Każdego dnia stawiaj sobie wyzwania i wychodź poza rutynę. Przełamywanie schematów aktywuje mózg do intensywnej pracy i produkowania nowych pomysłów.  
✅ By zadbać o ciągłość swojej motywacji, stale się rozwijaj. Nauka nowych umiejętności, poszerzanie wiedzy, podwyższanie kompetencji, to niezawodne narzędzia do stymulowania samomotywacji. Po pewnym czasie działa to jak perpetuum mobile, sam się przekonasz.


Stosując powyższe metody, wyposażysz się w elementy, które pozwolą Ci osiągać wytyczone cele, a samomotywacja wesprze Cię, jak nic innego!


Grafiki pochodzą z freepika

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz