Copywriting - po co, komu i za ile?

copywriting
O copywritingu słychać powszechnie, ale niekoniecznie wiadomo czemu on ma służyć albo dlaczego warto zlecić pracę dobremu freelancerowi, który trudni się tą branżą. Dlatego chcę Wam nieco przybliżyć temat i dać parę wskazówek, które przydadzą się jeśli kiedykolwiek będziecie potrzebowali zatrudnić copywritera.


Co to jest copywriting?

Copywritingu nie da się ująć jednym polskim słowem, ale zdefiniować to pojęcie można bardzo prosto. Jest to proces tworzenia skutecznych, funkcjonalnych i dość perswazyjnych, a od siebie dołożę, że sensownych tekstów, które mają zainteresować czytelnika. Często copywriting sprowadzany jest wyłącznie do szczebla artykułów o charakterze sprzedażowym. I takim on bywa, ale nie jest to jego jedyne oblicze. 

Do copywritingu ciężko byłoby więc zaliczyć beletrystykę. Tym niemniej, pewne odmiany publicystyki już można by tu podpiąć. Od wszelkich typów pisania, copywriting odróżnia przede wszystkim to, że autor tekstu najczęściej pozostaje anonimowy, bo jest wyłącznie realizatorem zlecenia, pod którym ostatecznie podpisze się pomysłodawca. Jednak bez obaw, każdy freelancer jest na to przygotowany.

ceny copywriting
W mniej smutny sposób brzmi już to, że copywriting to także tworzenie różnego rodzaju publikacji i sloganów reklamowych. Nierzadko czynność ta jest określana mianem kreatywnego etapu produkcji reklam. Od copywritera zależy niemalże cały proces kształtowania scenariuszy spotów radiowych, telewizyjnych, witryn internetowych oraz produktów poligraficznych. Copywriter ma więc duże pole do popisu, ale w każdym zakresie swojej działalności musi znać potrzeby konsumentów oraz aktualne nastroje na rynku. Mało jest osób, które są „uniwersalnymi” copywriterami, dlatego najczęściej dochodzi do specjalizacji w danym kierunku. 

Ceny w świecie copywritingu

Przechodzę od razu do tematu pieniędzy, bo jeśli myślałeś o zatrudnieniu copywritera, to zapewne najbardziej Cię to interesuje - ile będzie kosztować zlecenie na tekst?
 
Copywriting wyceniany jest różnie. Bywa, że ujmowany jest projektowo i wtedy freelancer bierze pieniążki za opracowanie danego hasła reklamowego, który bywa elementem dużej kampanii, a wówczas zarabia krocie ;). Na ogół, copywriterzy wyceniają swoją pracę w oparciu o objętość tekstu oraz jego specyfikę. I tak, np. teksty funkcjonalne, na blog prywatny lub firmowy, opisy produktów lub posty sprzedażowe, mierzone są za pomocą 1000 zzs (znaków ze spacjami). Ceny wahają się tu jak sroki na szczycie drzew podczas wichury. Początkujący albo nie obrażając nikogo, niekompetentni „copywriterzy” potrafią wziąć za taki tekst nawet 1 zł. Tak, 1 zł, nie zapomniałam o żadnej cyferce. ALE! Czy połaszczyłbyś się na wystawny obiad serwowany w wątpliwych warunkach higienicznych i z przygotowany nie wiadomo jakich produktów, za to w super niskiej cenie? Chyba lepiej nie ryzykować roztrojem żołądka. Tak samo jest z najtańszymi copywriterami, lepiej nie narażać się na roztrój nerwów. Żaden fachowiec nie wyceni tak nisko swojej pracy, a za nickami wystawiającymi ofertę w tej cenie, kryją się najczęściej dzieciaki, którym wydaje się, że napisanie jakiegoś tekstu to kaszka z mleczkiem. No, nie jest tak. Jeśli szkoda Ci pieniędzy na dobrego copywritera, lepiej sam napisz tekst na swoją stronę i oddaj go do korekty lub po prostu zostaw w swojej dziewiczej postaci, bo i tak będzie lepszy niż od "specjalistów" za złotówkę. 

ceny copywriting

W ten sposób doszliśmy do konsensusu, który funkcjonując w innych branżach jest oczywistością, nie rozumiany jest jeszcze jednak przez niektórych klientów copywriterów. Jakość ma swoją cenę. 

Oczywiście nie dajcie się zwieść oszołomom, którzy kreują się na ekspertów i żądają horrendalnych cen za swoje usługi. Gwiazdorzenie należy omijać szerokim łukiem. Rzetelny i dobry copywriter zaprezentuje Wam swoje portfolio, wskaże osoby, które mogą go zarekomendować, a przede wszystkim odda Wam tekst, z którego będziecie zadowoleni i zrobi to terminowo. Ceny u faktycznych fachowców w tej branży są różne. Mniej więcej, netto, wyglądają one tak:
Artykuły blogowe, posty facebookowe itp.: 10-50 zł za 1000 zzs (znaków ze spacjami).
Naming i slogany reklamowe: 100-5000 zł za projekt
Opisy kategorii i produktów: 8-40 zł za 1000 zzs
Treści na stronę: 200-2000 zł liczone jako projekt, w zależności od ilości podstron
Teksty zapleczowe: 3-18 zł za 1000 zzs
Teksty ulotkowe: 25-300 zł

W czym Tobie może pomóc copywriter?

Już wiesz, że copywriting nie ogranicza się do tworzenia scenariuszy czy treści typowo reklamowych, ale w głównej mierze jest to pisanie wartościowych tekstów dla zarówno powstających, jak i istniejących już stron internetowych, tworzenie artykułów tematycznych i tych silnie pozycjonujących. Freelancerzy tej branży tworzą teksty przystosowane do potrzeb konsumenta, marketingu i reklamy. W czym więc Tobie może pomóc skorzystanie z usług copywritera? 

copywriting ceny
Jeśli wybierzesz tego dobrego, to będzie on zdolny do wywindowania Twojej oferty, zainteresowania nią klientów i sprawienia, że będzie częściej wyszukiwaną. Ludzie po prostu zaczną się nią interesować. Fachowiec w tej branży będzie potrafił ubrać w słowa Twój produkt tak, że aż sam się zdziwisz. Najwięksi copywriterzy stoją przecież za sukcesem najbardziej znanych haseł reklamowych. 
Dla mnie majstersztykiem copywritingu jest długofalowa i przecież świetnie rozpoznawalna kampania piwa Żubr. Jej treści były fenomenalnie, wbiły się w pamięć i wywoływały uśmiech za każdym razem, gdy je puszczano w TV. Przytoczę kilka haseł skomponowanych tak, by mogły być rozumiane dwojako:

„Żubr. W cieniu polany.”, 
„Żubr. Wyważony z natury”, 
„Wieczorem Żubr idzie za Żubrem”, 
„Żubr. Na nim się nie przejedziesz”, 
„Dwa Żubry i spokój”.

Piękne! I niestety zmartwię Cię, to nie jest tak, że wystarczy zlepić kilka słów w zdanie i powstaje fajny slogan. Dobrze opisany produkt też nie jest dziełem przypadku. Tak jak do powstania tego, co masz w swojej ofercie są potrzebni specjaliści, tak i do jego efektywnej sprzedaży potrzebny jest ktoś, kto zna się na temacie. Tym kimś jest copywriter.


Grafiki pochodzą z: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz