Zmień swoje życie za pomocą Kaizen

kaizen

Kaizen brzmi dość orientalnie i nie jest to mylące spostrzeżenie. Filozofia ta przywędrowała do nas z Japonii. Stosowanie jej ma przynieść duże korzyści, a wszystko ma zachodzić w duchu zrównoważonego, aczkolwiek systematycznego rozwoju. I faktycznie, tak się dzieje!


Co to jest Kaizen?

Kaizen, jako idea, jest bardzo przyjazna osobom, które chcą w swoim życiu wprowadzić zmiany. Zakłada ona dążenie do samorozwoju, za pomocą stawiania małych, ale znamiennych kroków. Jednocześnie droga ta ma nie być wyboista, ani nie powodować wywrócenia życia do góry nogami. 

System ten stawia na pierwszym miejscu pozbycie się stresu związanego z dużymi zmianami. Za sprawą Kaizen, polepszając dotychczasowe warunki, usprawniając swoje postępowanie i pozbywając się negatywnych nawyków, nie narażamy się na odczuwanie niepokoju, włączenie reakcji obronnych czy frustracji z braku natychmiastowych efektów, które towarzyszą nagłym i radykalnym zmianom. 

Do czego odnosi się stosowanie metody małych kroków?

Model Kaizen znalazł się wśród fundamentów Efektywnego Systemu Pracy, w odniesieniu do zarządzania sobą w czasie. Stało się tak dlatego, że metoda małych kroków pozwala na stopniowe wprowadzanie różnic w postępowaniu, które długofalowo, wiodą do potężnych rezultatów. Kaizen, poza zapewnianiem nam spokoju ducha, uczy nas cierpliwości, umiejętności odsuwania gratyfikacji w czasie oraz systematycznego, skutecznego działania. Metoda małych kroków stymuluje nas do ciągłego samodoskonalenia, szukania drogi do optymalizacji warunków życia, bez występowania stresogennej rewolucji. A dodatkowo działa ona zgodnie z techniką PDCA (z ang. Plan – Do – Check – Act).

Jak zacząć stosować Kaizen?

Metoda Kaizen jest banalnie prosta w zastosowaniu. Jej użycie zależy wyłącznie od celu, który chcesz osiągnąć. Na przykład:

Chcesz rzucić palenie?
Zrób to małymi krokami. Nie rzucaj fajek z dnia na dzień, bo za chwilę będziesz odczuwać głód nikotynowy. Jeśli palisz paczkę papierosów dziennie, zmniejszaj tę liczbę sukcesywnie, tak długo, aż osiągniesz 0.

Chcesz schudnąć?
Nakładaj na swój talerz jedną łyżkę mniej posiłku. Nawet nie zauważysz, kiedy zaczniesz zrzucać kilogramy i to bez napadowego głodu lub podjadania. 

Chcesz zacząć uprawiać sport? 
A jedyne co do tej pory robiłeś wyczynowo, to leżenie? Zacznij od 15 minutowych spacerów, z czasem je wydłużaj. Później przejdź do truchtu, a następnie do skłonów, rozciągania, docelowo możesz podjąć się maratonów. Organizm przyzwyczai się do zwiększania wysiłku, bez uczucia deprymującego wycieńczenia. 

Chcesz zyskać wiedzę na dany temat?
A niekoniecznie lubisz czytać? Zacznij od filmików na YT, webinarów bądź nagrań szkoleniowych. Kiedy już zgromadzisz fundamentalne informacje, łatwiej będzie Ci usiąść do fachowej lektury. Ją też możesz opanowywać stopniowo, od jednej strony dziennie, z czasem zwiększając czytaną objętość.

Chcesz poprawić jakość swojej pracy? 
Poszukaj metod zarządzania czasem. Wybierz te najłatwiejsze do wdrożenia i od nich zacznij. Następnie wprowadzaj te bardziej skomplikowane i sięgaj po następne dopiero, gdy będziesz gotowy. 
Chcesz, aby Twoja strona internetowa miała wzięcie?
Zacznij od pisania prostych tekstów, które będziesz publikować sporadycznie, a gdy się rozpiszesz, rób to coraz częściej. Przygotowuj coraz bardziej wartościowe treści i rozwijaj społeczność witryny.

kaizen

Zasady Kaizen vs pokonywanie trudności

Według filozofii Kaizen, większość uniedogodnień można interpretować pozytywnie i wyciągać z nich wnioski na przyszłość. Oto kilka fundamentów, opisujących Kaizen:

Problemy, to nie problemy

Wszelkie kłopoty są prowodyrami nowych możliwości. Zamiast martwić się i załamywać, należy spojrzeć szerzej na perspektywy, przed którymi stawia nas życie.
 

Pytanie „Dlaczego?”

Należy zastanawiać się, jaki jest powód danej sytuacji i szukać rozwiązań. Warto ponowić pytanie, bo nie zawsze odpowiedź nasuwająca się jako pierwsza, jest tą odpowiednią. 

Czerpanie od innych

Żadne z nas nie jest wszechwiedzące ani nieomylne. Nikt nie jest maszyną o nieograniczonej liczbie funkcji. Masz prawo zaangażować rodzinę, przyjaciół i współpracowników do rozwiązania problemu.

Realne rozwiązania

Poszukiwanie rozwiązań ma opierać się na realiach i możliwościach zastosowania. Dobrym podejściem jest stosowanie pragmatyzmu i mocne stąpanie po ziemi. Nie marnuj czasu na awykonalne czynności.

Myślenie zamiast sponsorowania

Zamiast korzystać z dobrodziejstwa pieniędzy, jakim jest szybkie załatwianie spraw, korzystaj z własnych zasobów intelektualnych oraz swoich oryginalnych, indywidualnych cech. Wyróżniają one Ciebie i Twoje pomysły. 

Brak wymówek

Poszukiwanie tłumaczeń, wykrętów i wymówek nie jest zgodne z filozofią Kaizen. Zakłada ona bowiem, że niemalże wszystko jest możliwe, jeśli obwarowane jest chęciami i poszukiwaniem rozwiązań. 

Brak perfekcjonizmu

Ideały nie istnieją, nie należy więc do nich dążyć, bo to strata czasu. Swoje projekty realizuj jak najlepiej, jednak wybieraj proste rozwiązania. Niech Twoją wytyczną w pracy będzie skuteczność, a nie perfekcjonizm. 

Pomyłki to nauka

Nie ważne, jaką głupotę zrobiłeś, jaki błąd popełniłeś, nie powinno Cię to zniechęcać, a ma dawać Ci wiedzę na temat tego, jak postępować. Najważniejsze, żebyś wyciągał wnioski i korygował niedociągnięcia. Im szybciej to zrobisz, tym prędzej naprawisz pomyłki. 

Zminimalizowany strach przed zmianami

Obawa przed tym, co nieznane, jest odruchem każdego z nas. Metoda małych kroków pozwala jednak zminimalizować, a nawet całkowicie wyeliminować strach przed zmianami. Kaizen przyjmuje, że zróżnicowanie działań, sytuacji, relacji, jest naturalnym elementem rozwoju człowieka. 

Radość z małych sukcesów

Doceniaj kolejne kroki, jakie stawiasz na ścieżce swojego rozwoju. W Kaizen posuwasz się powoli, ale każdy ruch ma znaczenie. Na końcu drogi czekają przecież długofalowe korzyści, a każdy mały, ale stanowczy krok przybliża Cię do celu. 

rozwój osobisty
Stały rozwój

Ma dotyczyć on Ciebie jako jednostki, jak również Twojego otoczenia. To, co było dobre 10 lat temu, niekoniecznie sprawdzi się dzisiaj. Śledź zmiany w swojej branży i nie trzymaj się kurczowo schematów. 

Stawanie się lepszym nie ma końca

Kaizen to strategia długoterminowa, zakładająca, że stale zmieniasz coś w swoim życiu, zachowaniu, nawykach, wiedzy, umiejętnościach. Systematyczne i stałe stosowanie metody małych kroków, procentuje w formie korzystnych zmian i pełnego zadowolenia z samego siebie. 

Jeśli chcesz osiągnąć sukces, a do tej pory nie znalazłeś na to odpowiedniej strategii, wypróbuj Kaizen. Nie jest istotne, w jakiej dziedzinie działasz, ważne jest to, że stawiasz sobie ambitne cele, których zdobycie wymaga czasu. Metoda małych kroków sprawdzi się w tym wypadku najlepiej.  Grafiki pochodzą z pixabay.com/pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz