Copywriting i content marketing – czy to dobrana para?

content marketing

Copywriting i content marketing to nie to samo, choć mają one ze sobą bardzo wiele wspólnego. Czym jest zatem jedno i drugie? Zapraszam do przeczytania artykułu. 

Jakie są różnice pomiędzy copywritingiem a content marketingiem?

Podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma technikami polega na stylu przekazu, na jakim one bazują. 

Copywriting podstawowy to, bardzo zwięźle ujmując, pisanie tekstów reklamowych, których zadaniem jest przekonanie odbiorców do zaopatrzenia się w dany produkt, skorzystania z usługi, ale również do zmiany przekonań (bez stosowania manipulacji!) za pomocą użytych informacji i formy. Copywriting podstawowy jest zatem częścią bezpośredniej reklamy, docierającej do potencjalnego klienta.

Natomiast content marketing to sposób na przyciągnięcie odbiorców za sprawą potrzebnych mu i atrakcyjnych dla niego treści. Jest to więc zarządzanie treściami, które ma na celu dotarcie do szczegółowo skonkretyzowanej grupy docelowej i nawiązanie z nią trwałych i czynnych relacji. Narzędziami tu są interakcje, zaangażowanie i budowanie zaufania.  

content marketing


Jakie są zadania obu działów?

W copywritingu podstawowym chodzi o dostarczenie odbiorcy prostego, ciekawego i lekkiego tekstu, który będzie zachęcać do dokonania tego, o czym mówi reklama. Z tego powodu copywriting ten świetnie sprawdza się jako element sprzedaży i skutecznie wpływa na konsumenta, który podejmuje impulsywnie korzystną dla firmy decyzję.

Content marketing jest z kolei odpowiedzią na zmieniające się warunki rynkowe, gdzie tradycyjne metody marketingowe przestają działać. Konsumenci stali się wybredni, chcą być doinformowani, nie „łapią się” tak łatwo na stare chwyty telewizyjne lub radiowe. Typowa reklama w sieci może natomiast zginąć w gąszczu konkurencji, a internauci nie zwracają już uwagi na banery i linki sponsorowane. Dlatego content marketing skupia się na dostarczaniu wartościowych treści czytelnikowi. Muszą być one mu na tyle potrzebne, by pozostał on odbiorcą na dłużej. Dla dużej liczby firm zamieszczanie treści, które rozwiązują jakiś problem grupy docelowej, stało się zatem znaczącym elementem ogólnej strategii marketingowej.

Copywriting w content marketingu

Skoro content marketing polega na przywiązywaniu odbiorcy do firmy za pomocą dostarczanych mu wartościowych treści, to nie może on istnieć bez copywritingu. Jeżeli ten drugi jest prawidłowo prowadzony, pozwala spełnić wszystkie cele, założone przez content marketing. Napisany na podstawie sumiennego researchu, dobry tekst, może być też wzbogacony zwrotami nawołującymi do działania. To pozwala na szybkie nawiązanie relacji z odbiorcą. 

Sam zamysł content marketingu bywa czasami zbyt hermetyczny, tzn. albo zbyt specjalistyczny i ciężki do zrozumienia, albo przesycony potrzebą zapewnienia dobrego pozycjonowania. Dlatego jeżeli Twoja firma potrzebuje nawiązania relacji z klientami, a nie chce ich odstraszyć, dobrym rozwiązaniem jest zaangażowanie doświadczonego copywritera, który wypośrodkuje potrzeby obu stron. Lekkie, a jednocześnie wyważone podejście do danej tematyki, przy jednoczesnej znajomości praw, którymi rządzi się internet spowoduje, że tekst zyska większą popularność, tym samym rozprzestrzeniając się dodatkowo w social mediaach.
Grafiki pochodzą z freepik i pixabay

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz