Webwriting - czym to się różni od copywritingu?

webwriting

Copywriting to dziedzina zajmująca się przygotowywaniem tekstów na potrzeby reklamowe. Jedną z jego gałęzi jest webwriting, który skupia się na tworzeniu treści do internetu. Odłam ten rządzi się nieco innymi prawami niż sam copywriting i dostosowuje swoje produkty do aktualnych trendów, panujących w sieci. Z tego powodu webwriting jest trudnym orzechem do zgryzienia, a niebiegli w temacie copywriterzy, łatwo połamią sobie na nim zęby, tudzież, co bardziej trafne, klawiatury. 


A już zupełnie poważnie mówiąc, chodzi o to, że webwriting wymaga bycia na bieżąco z tym, co czytelnik lubi. Nie można próbować narzucać mu rozwiązań, z których i tak nie skorzysta. Nie wolno pomijać sposobu korzystania z tekstu przez użytkownika w sieci. 

Każdy z nas przerzuca newsy i informacje branżowe oraz scrolluje social media najczęściej rano lub przed snem. Robimy to na szybko i pobieżnie. Dopiero, jeśli coś faktycznie mocno nas zainteresuje, wczytujemy się w szczegóły. Odpowiedzią na tę przypadłość, zwaną życiem w biegu, jest właśnie webwriting. 

webwriting
Według jakich zasad piszą webwriterzy?

Wytycznych w tym zakresie jest bardzo dużo, a dotyczą przede wszystkim stylu pisania. Zmieniają się one dość często, dlatego na poniższej liście umieszczam tylko zasady uniwersalne i stanowiące o tym, że tekst mieści się w wymaganiach webwritingu. Oto one:


Praktyczność

Tekst pisany w ramach webwritingu powinien zawierać konkretne informacje, pozbawione zbędnych wyrażeń i wtrąceń. Tworząc takie treści należy opierać się na faktach i przytaczać to, co czytelnik może zastosować w praktyce lub da mu konkretną wartość. 

Krótka forma

Artykuł w ramach webritingu nie może być za długi, bo nikt go nie przeczyta. Prawdą jest, że czytelnicy przelatują wzrokiem przez tekst i rejestrują nagłówki, czytają wstęp, rzadko przechodzą do właściwej treści. Krótszy tekst to większe prawdopodobieństwo, że odbiorca przeczyta jego większość. 

Prawidłowy układ

Teksty, które krążą po sieci, muszą mieć właściwą strukturę, która przykuje uwagę odbiorcy. Wyniki badań eyetrackingowych wykazały, że najwyżej umieszczone elementy artykułów są najbardziej przyciągające. Nie ma sensu umieszczać powtórzeń, „lać wody” i przesadzać z nagromadzeniem słów kluczowych, bo czytelnika to zniechęci, a SEO strony na pewno się nie podniesie. 

Równowaga

Pisząc teksty na strony internetowe, nie można zapominać o wymogach dotyczących optymalizacji, jednak nie mogą one być jedynymi wytycznymi. Dlatego należy wypośrodkować długość tekstu (SEO wymaga raczej dłuższych treści) i usability zawartości serwisu wobec użytkownika. 

Prostota

To według mnie najważniejsza zasada i jednocześnie zaleta treści webwritingowych. Chodzi tu o niestosowanie skomplikowanych, wielokrotnie złożonych zdań oraz wyrafinowanych, wysublimowanych i nie wiem, jak jeszcze przekombinowanych wyrażeń. Krótkie zdania usprawniają czytanie, nie męczą tak oczu i nie nadwyrężają cierpliwości odbiorcy.

Konwersacyjność

W sieci chodzi o zachęcanie odbiorców do akcji. Tekst, który prowokuje (oczywiście pozytywnie) do wypowiadania się, jest tym właściwym w webwritingu. Konwersacyjność rośnie, gdy twórcy tekstów zwracają się do czytelników w pierwszej osobie, po przyjacielsku oraz stosują metodę pytań i odpowiedzi. Wbrew pozorom, tryb rozkazujący także może być stymulatorem do reakcji. 

webwriting
Webwriting nie jest prostym zadaniem, ale można opanować ten fach do perfekcji. Istnieją również wskazówki typowo edytorskie dla webwriterów, napiszę o nich w kolejnym artykule. Grafiki pochodzą z freepika

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz