Co liczy się w SEO w 2021 roku? Czyli o tym, jak budować swoją stronę internetową, żeby zyskać

seo 2021

W ubiegłym roku internet przeżył zawirowania będące wynikiem globalnej sytuacji rynkowej. Wiele firm uaktywniło się w sieci, dużo z nich z niej zniknęło. Między innymi w wyniku zmian w świadomości korzystania z internetu i w powstałych tendencji potrzeb użytkownika, wiele zadzieje się w SEO w 2021 roku. Priorytetami stają się obecnie czynniki, z których część była prognozowana, a część jest ogromnym zaskoczeniem. Niepodążanie za tymi zmianami jest jednak jasne – ogromny spadek w wynikach wyszukiwania. Dlatego zapraszam Cię do zapoznania się z listą trendów, które zdaniem ekspertów będą wiodły prym w znaczeniu dla SEO.


Co będzie rządziło w SEO w 2021?

Obecnie głównym trendem, który kształtuje SEO 2021 jest nastawienie na użytkownika. I nie jest to dotychczasowe ogólne UX, a bardzo szczegółowe podejście wyszukiwarek do tego, co strony oferują konsumentowi. 

W maju 2021 ma wejść zapowiedziany przez Google, Page Experience Update. W krótkim tłumaczeniu, będzie to zestaw sygnałów rankingowych, dotyczących jakości strony. Core Web Vitals będą częścią składową algorytmu Google. Konsekwencją tego będzie branie pod uwagę danych związanych z:
➡ wczytywaniem, 
➡ optymalizacją szybkości, 
➡ sprawnością, 
➡ interaktywnością,
➡ czytelnością,
➡ stabilnością wizualną witryny,
➡ dobrą nawigacja oraz
➡ użytecznością, 
również w wersjach mobilnych stron.

Serwisy w 2021 roku będą musiały ukierunkować się na użyteczność z naciskiem na UX oraz 
wartościowy content marketing. Nie chodzi wyłącznie o treści umieszczane na witrynie, ale także te, które lokować należy w social mediach. Google wykształcił bowiem jeszcze lepsze algorytmy rozpoznawania tekstów. Powinny być one zatem dostosowane do potrzeb grupy odbiorczej i odpowiadać na pojawiające się pytania. Obok contentu, ważne są obecnie voice search i intencje słów kluczowych. Widać więc, że ogromny nacisk w tym roku jest przyłożony na komfort internauty i spełnienie jego potrzeb.  

W parze z użytecznością idzie również reputacja marki (tzw. topical authority). Na znaczeniu zyskują także oddźwięk not, które firmy posiadają na wizytówkach Google, zaufanie do serwisów, na co wpływ mają wiek i linki. Swoje miejsce w rankingowaniu odnalazła również ocena facebookowa.  

seo w 2021
Podsumowując tę część, na znaczeniu w SEO w 2021 roku zyskują:
✔ search intent,  
✔ zero-click searches na ruch z wyszukiwarek,
✔ czynniki rankingowe powiązane z E-A-T, czyli wzrostem znaczenia reputacji i wiarygodności serwisów oraz
✔ eksperckość treści.  

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na prawidłowe linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne, tj. metody bezpiecznego, dobrego jakościowo i skutecznego link buildingu, link earningu, data driven zarówno pod względem publikowanych treści, jak i optymalizacji technicznej oraz linkowania wewnętrznego. Oznacza to, że witryny, w których połączona zostanie wysoka jakość działań onsite (jakość serwisu) z offsite (np. jakościowymi linkami), pozostaną w stałym dynamicznym rozwoju. 

Co stanowi podstawę stron w 2021 roku?

Uściślając, specjaliści już od kilku lat podkreślają wagę treści na stronach internetowych. Apogeum tego wskaźnika zdaje się wypadać właśnie na rok 2021. 
 
Artykuły umieszczane na łamach serwisów mają być decydujące w zakresie widoczności w wyszukiwarkach. Niepomijalne jest więc kształtowanie odpowiedniego contentu. Ma być on nie byle jaki. Najlepiej, by był ekspercki, zawierający dużo przydatnych informacji, wiarygodny i rzetelny. Konieczne będzie budowanie klastrów tematycznych, refreshingowanie treści, przeprowadzanie analiz typu content gap. Wymagane będzie określenie grupy docelowej, często niszowej, co pozwoli na tworzenie brakujących treści w ramach jej potrzeb. Oczywiście, nie da się tego robić bez monitorowania konkurencji. Ze względu na sytuację na świecie, odnotowano bowiem ogromny wzrost konkurentów w prawie każdej z branż do pierwszych pozycji w wynikach z SERP-ów. 

Strony nie mogą również pomijać kwestii nawiązywania kontaktu z odbiorcą, bo będzie rósł próg wejść. Jednakże zapowiadane jest zmniejszenie CTR dla wyników organicznych i zwiększenie CTR dla wyników płatnych, ponadto wzrost liczby wyszukiwań bez kliknięć. Stanie się tak po części przez odpowiednią wynikowość, a w części poprzez odpowiedź w wynikach wyszukiwania. Tym razem chodzi o wytworzenie jak najbardziej trafnych wyników dla zapytań kierowanych przez internautów. Stąd wzrost atrakcyjności dłuższych fraz. 


Z powyższym łączy się z kolei potrzeba odpowiedniego kontekstowego dopasowania stron docelowych do zapytań odbiorców. Warto mieć na uwadze algorytm BERT, którego zadaniem jest jak najlepsze rozumienie języka naturalnego. Landing page mają być klarowne, dostosowane do wymagań grupy docelowej, również tej, korzystającej z urządzeń mobilnych. Google przełącza się bowiem całkiem na GoogleBota smartfonowego, dlatego od marca brak mobilnej wersji strony może przynieść bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Mowa tu o googlowskiej operacji Mobile First Indexing. 
 

Podsumowując, w 2021 roku panuje trend koła zamachowego (ang. The Flywheel Marketing Model). Jego priorytetem jest koncentrowanie uwagi na utrzymaniu użytkownika oraz budowaniu jego chęci do powrotu na serwis. Aby to osiągnąć należy wykształcić pewną synergię działań SEO, copywrtingu, marketingu online i offline, a także analizy danych pochodzących z obserwacji intencji odbiorcy i jego wyborów. Human-to-human stanowi filar koncepcji Marketing 5.0. A ten ostatni wskazuje na ogromną rolę relacji z internautą we wszystkich działaniach promocyjnych. Należy je personalizować i stale analizować wyniki w oparciu o dostępne narzędzia, zachowania społeczności konsumentów w odniesieniu do eksperckości strony, której zadaniem jest dostarczenie odbiorcy jak najwięcej z tego, co jest mu potrzebne. Prowadzenie widocznej w wyszukiwarkach strony staje się zatem niemożliwe bez odpowiednio dostosowanych treści. Grafiki pochodzą z freepik i pixabay

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz