"Świat poza fizyką. Powstanie i ewolucja życia" - czy polecam tę książkę?

świat poza fizyką

"Świat poza fizyką. Powstanie i ewolucja życia" Stuarta Alana Kauffmana to książka, która z tytułu zdaje się być przeznaczoną wyłącznie dla osób związanych z nauką. Tak też do niej podeszłam, sądząc, że nie znajdę w niej wiele więcej poza kolejnymi rozpatrywaniami nad działaniem ewolucji. Autor miło mnie zaskoczył.


Kauffman, mimo tego, że jest uznanym naukowcem, napisał tę książkę naprawdę dla wszystkich. Autor owszem, posługuje się branżowym słownictwem, jednak każdy niezrozumiały dla laika termin, przekłada na prosty i pełen przykładów język. 

"Świat poza fizyką. Powstanie i ewolucja życia" obrazuje istotę życia, złożoności, a zarazem prostoty systemów biologicznych, jakie nas otaczają, a sięgają one daleko poza nasze wyobrażenia. W naturze wszystko ma swój porządek, a pojawienie się danego rozwiązania ma faktyczny sens, przy zachowaniu wszelkiej oszczędności zasobów. Chodzi o to, że każdy biologiczny system funkcjonuje zgodnie z zasadą: "najlepsze rozwiązanie przy najmniejszym możliwym nakładzie". 

Ponadto autor podkreśla, że powinniśmy, jako ludzkość, zachować skromność i wykazywać szersze postrzeganie ogromu "magii" istnienia. Patrzenie w gwiazdy to dla niego nie tylko podziwianie piękna, a również stawianie kolejnych pytań o to, czego nadal nie wiemy. 

świat poza fizyką

Więcej na temat tej książki pisać nie będę, bo naprawdę szkoda ją spoilerować. Jest ona dostępna na stronie wydawnictwa Copernicus Center Press, dzięki którego uprzejmości, miałam przedpremierowy dostęp do lektury. Uważam, że pozycja ta, warta jest znalezienia się na półce każdego książkoholika.Grafiki należą do 
CCPress

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz