Co zrobić, aby zbudować silną i skuteczną markę?

budowanie marki,

Budowanie marki to wręcz obowiązek każdego właściciela firmy, ale także osób, które działają na własną rękę, np. w Internecie. Bez tego środka trudno o przekonanie do siebie klientów i wyróżnienie się na tle konkurencji. 

Kreowanie marki nie jest działaniem jednorazowym ani prostym. Powinno ono trwać nieprzerwanie, tak długo, jak istnieje firma lub działalność. By było ono skuteczne, powinno oparte być na długofalowej i przemyślanej strategii marketingowej. Ta ostatnia cecha jest niesłychanie ważna, bo podczas budowania marki nie można pozwolić sobie na działania spontaniczne, które mogłyby zachwiać efekty pracy i przynieść niekorzystne dla wizerunku i zysków konsekwencje. 


Budowanie marki jest zajęciem wymagającym podejścia odpowiedzialnego i warto by wsparte było zgromadzoną wiedzą lub pomocą profesjonalistów, niemniej jednak zapewniam, że jest niezwykle satysfakcjonujące. Dlaczego jest ono tak ważne, możesz przeczytać tutaj.


Od czego zacząć, by mądrze wykreować markę? 

Proces, o którym mowa, najlepiej jest zacząć od zastanowienia się:

  • do kogo ma być skierowana oferta, 
  • jakie są cele, potrzeby i problemy odbiorców oraz jak na nie odpowiedzieć,
  • jaki wizerunek firmy będzie odpowiednim, by nawiązać długotrwałe relacje z konsumentami. 

Docelowo chodzi przecież o zgromadzenie stałych i lojalnych odbiorców oraz pozyskiwanie nowych klientów. Należy zastanowić się dlatego nad ideą i misją firmy, które pokrywałyby się z wartościami ważnymi dla docelowej grupy odbiorczej. 


Kolejny etap procesu to analiza konkurencji, zależna między innymi od wyznaczonego, idealnego odbiorcy. Dopiero teraz przybliżeni zostają również rywale rynkowi, ponieważ określiliśmy konkretne pole, na którym działamy. W tym momencie należy zastanowić się:

  • jak przyciągnąć klienta,
  • w jaki sposób się wyróżnić,
  • co zrobić, żeby zapaść w pamięć odbiorcy i wywołać u niego dobre emocje,
  • czego brakuje Twoim odbiorcom, a nie dostarcza im tego Twoja konkurencja.  

Co jest bardzo ważne podczas budowania marki?

Jak już wspominałam, budowanie marki to proces wręcz nieskończony. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu, ale i w późniejszym czasie utrzymaniu silnej pozycji na rynku, pamiętaj, że nie wolno Ci odpuścić stałego analizowania potrzeb klientów. Twoi odbiorcy muszą być najważniejsi, bo to od nich zależy powodzenie Twojego interesu. To dla nich kreujesz swoją markę. Gdy sobie odpuścisz, konkurencja z pewnością to wykorzysta, a namawianie klientów do powrotu to prawie cudotwórstwo. Dlatego buduj swoją markę nieustannie, by nie dopuścić do sytuacji co najmniej niekomfortowych. Możesz robić to poprzez:


Odpowiadanie na potrzeby odbiorców

Przede wszystkim musisz je poznać, a nie domyślać się tylko, co może nimi być. Tutaj konieczne są: 

  • postawienie się w sytuacji konsumenta, 
  • nawiązanie dialogu, 
  • prześledzenie losów potencjalnego odbiorcy. 

Twoje produkty lub usługi powinny być ucieleśnieniem korzyści, jakie może odnieść konsument. 


Utrzymywanie stałych relacji z klientem

Tutaj dogodnym medium jest Internet w każdej swojej odsłonie. Możesz nawiązywać kontakt poprzez media społecznościowe, fora dyskusyjne, newslettery. Istotne jednak jest byś nie był nachalny, a by Twoje treści wywoływały zaangażowanie odbiorców.   


Opowiadaj historie

Wciągnij swoich odbiorców w to, co robisz. Pokaż im, że działasz z pasją i chęcią. Ujmuj, wzruszaj, tak, działaj na emocje i wywołuj te pozytywne. Tutaj świetnie sprawdzi się storytelling. Niemniej jednak nie popadaj w bajkopisarstwo, ponieważ ludzie cenią fakty i autentyczność. Klienci uciekają od naciąganych opowieści i co tu dużo mówić, oszustów. 


Pokaż siebie jako eksperta

Aby uzyskać zaufanie ze strony klientów, powinieneś pokazać, że jesteś profesjonalistą. W artykule Marka – czy jest w ogóle potrzebna Tobie i Twojej firmie?, wspominałam, że obecnie na rynku nie liczą się najniższe ceny, a jakość produktu lub usługi i rzetelność firmy. Pokaż siebie jako specjalistę, prowadząc np. bloga i dzieląc się wartościowymi treściami za darmo. Nie miej przeświadczenia, że coś podarowując, tracisz. Uwierz, możesz tylko na tym zyskać. 


Wychodź poza standardy

Jak już wiesz, jedną z cech dobrej marki jest jej unikalność. Jest ona powodem potrzeby wyróżnienia się na tle konkurencji. Osiągniesz to będąc innowacyjnym, łamiąc schematy, postępując nieszablonowo. Uważaj jednak, żeby nie przesadzić. Łatwo jest bowiem przekroczyć granice kontrowersji bądź wywołać odwrotny do zamierzonego skutek. 


I jeszcze jedno, czego byś nie robił, bądź spójny, konsekwentny i systematyczny. Ponieważ budowanie marki to proces ciągły, nie można go przerywać, zapominać o nim, raz działać z trzykrotną siłą, a następnie nie robić nic przez kilka miesięcy. Postępuj zgodnie ze strategią marketingową, ale nie rób tego bez weryfikacji. Rynek to twór płynny, stale się zmienia i trzeba się do niego dostosowywać. Twoim odbiorcom mogą zmienić się gusta lub staną się oni bardziej przezorni, nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Bierz pod uwagę okoliczności, kreuj swoją markę na miarę potrzeb Twoich odbiorców, ale bądź też trochę artystą-marketingowcem. 


budowanie marki
Grafiki pochodzą z freepika i pixabay

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz