Komunikacja marketingowa - czemu służy i o co w niej chodzi?

komunikacja marketingowa

Masz już swoją działalność, ale nie wiesz, jak zacząć komunikować się z klientami? A może jesteś na rynku już jakiś czas, a mimo starań brakuje Ci odbiorców? Nawiązanie relacji biznesowej nie nastąpi za sprawą machnięcia czarodziejską różdżką, ale istnieje prawdziwe remedium na tę bolączkę. Jest nim komunikacja marketingowa. 

Ostatnio rozpisałam się nieco na temat budowania marki. Polecam Ci dwa artykuły: Marka – czy jest w ogóle potrzebna Tobie i Twojej firmie? i Co zrobić, aby zbudować silną i skuteczną markę?, dotyczące tego tematu. Niemniej jednak nie można zapomnieć podczas jej kreowania o komunikacji marketingowej, która jest trochę ubikwistyczną. Co to oznacza? Zapraszam do lektury.

Komunikacja marketingowa już z definicji zdradza, dlaczego jest taka wszędobylska. Otóż jest ona sposobem na przekazywanie informacji, komunikatów i sygnałów odbiorcom. Można nazwać ją więc procesem, który doprowadza do sprawnej konwersacji z otoczeniem marketingowym. 

Czemu jest ona ubikwistyczna? Ponieważ nigdy nie dotyczy wyłącznie jednego poletka, medium czy środka, a najlepiej jest stosować ją wszechstronnie i przy użyciu różnych narzędzi. Komunikacja marketingowa jest zatem pewnego rodzaju fundamentem dla budowania relacji pomiędzy marką a klientami. 

Dobrze zaplanowana i przeprowadzona komunikacja marketingowa zapewnia co najmniej utrzymanie, ale co ważne, powiększenie grupy odbiorczej marki. Jej ważnym efektem jest również otrzymywanie informacji zwrotnych i możliwa na ich podstawie bieżąca analiza rynku. 

Komu potrzebna jest komunikacja marketingowa?

Narzędzie to nie może być pomijane przez osoby, którym zależy na zyskaniu odbiorców swojej działalności, ich lojalności, a co za tym idzie, zarabianiu pieniędzy na oferowanych wytworach tak, by ich wydawanie przez klientów przynosiło im korzyści. Komunikacja marketingowa jest zatem potrzebna:
  • firmom i działalnościom nieewidencjonowanym, które już istnieją na rynku,
  • wchodzącym na rynek markom.
Niezależnie od okresu prowadzenia własnego interesu, zawsze potrzebna jest jego widoczność i konkurencyjność, pokazywanie o czym stanowi marka. 

Jakie są konkretne cele komunikacji marketingowej?

Cele komunikacji marketingowej bywają rożne i zależne od płaszczyzn, w których jawi się marka osobista lub firmy. To jaki skutek przekaz ten przyniesie, warunkowane jest wyborem ścieżki komunikacji, a przede wszystkim typu przekazywanej wiadomości. 

Niemniej jednak, można wyznaczyć tu cele uniwersalne:
☑ docieranie z profesjonalną informacją do odbiorców,
☑ zwiększenie świadomości marki,
☑ wyczerpujące zaprezentowanie produktów lub usług, bo stanowi sposób reklamy,
☑ szeroki wgląd klienta w markę firmy lub działalności, która zyskuje na tle konkurencji,
☑ pozyskiwanie komunikatów zwrotnych, co pozwala na zażegnywanie sytuacji kryzysowych.

Przy wyborze poszczególnych celów głównych, ale też tych niewymienionych na powyższej liście, należy zastanowić się, które z dostępnych narzędzi nadają się do ich realizacji. Temat ten poruszam w Narzędzia i kanały komunikacji marketingowej - z czego korzystać? Grafiki: stories / Freepik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz