Kanibalizacja treści na stronie - dlaczego należy walczyć z potworem?

kanibalizacja treści

Słyszałeś o pojęciu "kanibalizacja treści"? Nie bez powodu brzmi ono trochę strasznie. Jego istnienie na Twojej stronie może wywołać bardzo negatywne skutki. Należą do nich: straty w pozycjonowaniu witryny, długofalowe spadki w SERPach, a nawet utrzymująca się niechęć odbiorców Twoich treści. Jednak jak każdy potwór i kanibalizacja może mieć swoje lepsze oblicze. O tym i wielu innych sprawach z nią związanych dowiesz się z tego artykułu. Zapraszam do lektury!


Kanibalizacja treści – co to właściwie jest?

Kanibalizacja to świetnie dobrane słowo, które tak naprawdę ilustruje, co dzieje się z treściami na stronie, gdy wstawiamy je niewłaściwie. Następuje wówczas wzajemne „pożeranie się” podstron, co ma znaczenie w wynikach wyszukiwania. 

Jakie są przyczyny kanibalizacji?

Powodami kanibalizacji bywają zazwyczaj błędy popełniane już trakcie budowania i pozycjonowania witryny. Należą do nich:
  • Tworzenie podstron pod te same słowa kluczowe. Wtedy mowa jest o kanibalizacji słów kluczowych. 
  • Nieodpowiednia liczba tagów lub kategorii, zły ich dobór.
  • Plagiatowanie własnych treści, gdy np. powtarzają się w witrynie te same opisy produktów lub stosowane są bardzo podobne zawartości na podstronach serwisu. Ma wówczas miejsce duplikacja.
  • Nieprawidłowe linkowanie, nie tylko zewnętrzne, ale i wewnętrzne. Może wystąpić przy użyciu takiego samego anchora (tekstu kotwicy), przy linkowaniu do wielu podstron.

Skutki kanibalizacji


Jeżeli kilka podstron w domenie pozostaje zoptymalizowanych wobec tej samej frazy kluczowej oraz zawiera zduplikowane treści, to będą one widoczne w wyszukiwarce naprzemiennie. Algorytmy Google’a nie będą bowiem w stanie zdecydować, która z podstron bardziej odpowiada wyszukiwaniu konkretnego słowa kluczowego. W sklepach internetowych takiej podmianie mogą ulegać części witryny z samymi produktami lub kategorie. Na blogach frazy kluczowe mogą mylić się pomiędzy stronami kategorii i między artykułami w ramach tych samych kategorii.

Z jakiego powodu kanibalizacja jest dużym problemem? 

Już wiesz o tym, że wpływa ona negatywnie na SEO witryny, ale to nie jedyny minus. Z uwagi na to, że roboty Google’a udzielają złych podpowiedzi użytkownikom, może okazać się, że kierują ich na podstrony, które nie podnoszą konwersji, nie zawierają potrzebnych im informacji albo są nieaktualne. W konsekwencji czytelnik nie będzie chciał powracać na Twoją witrynę, a nawet będzie ją omijać w przyszłości. W wyniku kanibalizacji zmniejsza się ruch z wyszukiwarki w serwisie. A tego przecież nie chcesz, prawda?


Jeśli nie jesteś pewien, czy kanibalizacja dotyczy Twojego serwisu albo jak sobie z nią poradzić, przeczytaj kolejny artykuł z seriiGrafika pochodzi z freepika

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz