Content to nie dodatek, a główna wartość, jaką możesz dać swojemu klientowi (i algorytmom Google'a)


Nie ma sobie równych wartościowa treść. Z tym faktem należy się pogodzić. Nie ważne czy chodzi o stronę internetową firmy, o jej fanpage, czy konto osobiste na FB, jeśli chcesz mieć odbiorców, musisz dać im porządny content. 


Nie bez powodu za podstawę człowieczeństwa uznaje się moment powstania mowy, a pismo za drogę do prężnego rozwoju ludzkości. Co dałyby nam pomruki i gesty? Na pewno nie doszlibyśmy tak daleko, by mieć możliwość korzystania ze sprzętów sprawnością przewyższających ludzki mózg. Wszystko to wymaga zapisu. Z niego korzystamy na co dzień, łącząc się z przyjaciółmi nawet po drugiej stronie globu. Słowa nadają sens temu, co widzimy i słyszymy. Za ich pomocą jesteśmy w stanie opisać smaki, swoje emocje, przekazać historię. 

Z treściami nie wygra żaden obraz, bo cóż warta jest grafika w kampanii reklamowej, jeśli nie bije z niej porywające hasło? Co daje nagranie muzyczne bez świetnie dobranych słów piosenki? Oczywiście, w dobie ogromnego artyzmu i takie formy mają swoich odbiorców, jednak marketing i sprzedaż opierają się na przemyślanej treści, docierającej do setek tysięcy użytkowników internetu.  


Content is king

Sam Bill Gates w 1996 roku wydał esej, który winduje treści ponad wszelkie dostępne środki przekazu. Przedsiębiorca zwrócił uwagę, że internet jest kopalnią pomysłów, miejscem wymiany doświadczeń, nieograniczonym rynkiem dla sprzedaży usług i produktów. Niemniej jednak nie byłoby to możliwe, gdyby nie słowa. Dlatego stwierdził on: „Content is king” i faktycznie treści rządzą również dzisiejszym światem biznesu.


Dobry content = odpowiedni copywriting

Podkreślam wagę contentu nie tylko dlatego, że zajmuję się nim na co dzień. Nie trzeba być copywriterem, żeby dostrzec, jak działa magiczna siła słów. Jednak nie wystarczy tylko poprawne napisanie tekstu, by trafił on do odbiorcy.

Dobry content → marketing treści

Content, nim powstanie, musi być zaplanowany, mieć cel i uwzględniać strategię firmy. Co to oznacza? Treści muszą być spójne z założeniami oferty, przeznaczeniem produktów/usług, kampanią reklamową, potrzebami targetu. 

Te ostatnie są najbardziej istotne w komponowaniu treści. Muszą one uwzględniać idealną personę – postać reprezentującą oczekiwania, problemy, poszukiwania grupy odbiorczej. Marketing treści zajmuje się odpowiedzią na te potrzeby, dostarczaniem rozwiązań i przekazywaniem informacji wartościowych dla klientów firmy. 

Odpowiednio prowadzony content marketing potrafi sprowokować pozytywne myślenie konsumentów o produkcie, pomóc podjąć decyzję o jego kupnie, przekonać odbiorców, że opisywana usługa jest odpowiedzią na ich potrzeby. By dostarczane treści były skuteczne, muszą być zamieszczane regularnie, pomocne i atrakcyjne, ale nie przegadane. Nie wystarczy więc od czasu do czasu wrzucić na swoją stronę lub fanpage śmieszka albo zdjęcie produktu. Klient ma wiedzieć po co zagląda na stronę, że mu się to opłaca, nie marnuje czasu, może zaufać marce, chce wydać pieniądze kupując dobro, bo już dostał coś za darmo – dobrą radę, opinię ekspercką, zrozumienie jego sytuacji. 

Content marketing to zatem również budowanie relacji pomiędzy firmą, która nie może być w dzisiejszych czasach bliżej niezdefiniowanym bytem, tylko ludźmi, którym zależy na klientach, a odbiorcą, który może bez wątpliwości skorzystać z oferty. Jakie korzyści wynikają z właściwie prowadzonego marketingu treści?

Content marketing bazuje na ludzkich potrzebach, odczuciach, emocjach, chęciach i możliwościach. Sprawny copywriter będzie przeplatał storytelling z metodami perswazji i manipulacji, odwoła się do uczuć, za pomocą treści pokieruje użytkownika wprost do przycisku „kup to”. 

Dzięki przemyślanemu contentowi możesz zyskać:
☑ budowanie wizerunku firmy jako przyjaznej klientom i/lub eksperckiej,
☑ zwiększenie świadomości marki,
☑ podbudowanie wartości oferty,
☑ większy ruch w witrynie,
☑ częstsze odwiedzanie Twojego konta w SM,
☑ wyższą pozycję w wyszukiwarce, bowiem dobry content uwzględnia zasady rządzące SEO,
☑ długotrwałe wyniki,
☑ nawiązanie relacji z nowymi klientami,
☑ utrzymywanie współpracy z odbiorcami, którzy już znają firmę,
☑ możliwość dzielenia się przez użytkowników treściami dostarczanymi przez Ciebie, czyli dodatkową reklamę za pomocą marketingu szeptanego,
☑ mniejsze prawdopodobieństwo odejścia odbiorcy do konkurencji. 

Czy to wystarczające powody, by zadbać o odpowiedni content na stronie lub fanpage’u?


Grafiki pochodzą z pixabay

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz