Q&A – dlaczego nie może ich zabraknąć na Twojej stronie?

Q&A

Jeśli przeglądasz strony internetowe, to na pewno widziałeś zakładki Q&A, ale być może prześlizgnąłeś się po nich, bo wydawały się niezbyt znaczące. A może spędzałeś w tym dziale witryn sporo czasu, poszukując odpowiedzi na nurtujące pytanie. Właśnie temu ostatniemu służą Q&A (ang. Questions and Answers), czyli pytania i odpowiedzi. Są one istotne nie tylko ze względu na potrzeby użytkownika - Twojego klienta, ale też po to, żeby coraz więcej osób trafiało na Twoją stronę.


FAQ a Q&A

No właśnie, jaka jest różnica pomiędzy jednym a drugim? Tak naprawdę, oba sformułowania często stosowane są jako synonimy. Mimo to troszkę się od siebie różnią.

FAQ (ang. Frequently Asked Questions) to najczęściej zadawane pytania. Natomiast Q&A to już narzędzie, które stosowane jest jako element stron i portali informacyjnych oraz na platformach e-commerce. Jego zadaniem, poza tym oczywistym, jest poprawa UX witryny poprzez ulokowanie kluczowych informacji w jednym miejscu. To znacząco usprawnia dialog z potencjalnym klientem i pozwala czuć mu się „zaopiekowanym”.

Jakie powinny być Q&A?

Lista pytań i odpowiedzi jest dobrym rozwiązaniem, jeśli jest przejrzysta, krótka i treściwa. To czytelny sposób przedstawiania istotnych informacji. Jeśli czytelnik ma pytania, bardzo łatwo uzyska na nie odpowiedzi. 

Dobrym rozwiązaniem jest umieszczanie na stronie Q&A w postaci rozwijanej, uporządkowanej listy, pozwalającej na wyświetlanie tylko interesujących odbiorcę treści. To wygodna alternatywa dla bloków tekstowych, w których trzeba wyszukiwać to, co pożądane. 

A&Q
Q&A a korzyści biznesowe

Umieszczenie Q&A na stronie firmy bardzo podbija jej wizerunek. Jak już wspomniałam, wpływa to korzystnie na nawiązanie relacji z odbiorcami marki poprzez wywołanie w nich uczucia komfortu i przekazanie informacji, których potrzebują. 

Korzyści tego składnika strony internetowej nie kończą się na UX. Q&A ma wpływ na pozycjonowanie. Za zysk w tym zakresie odpowiada algorytm Koliber, działający od połowy 2013 roku. Odnosi się to również do ewolucji wymogów SEO, które wysoko cenią teksty złożone, dłuższe, mądrze wplecione słowa kluczowe, a tak naprawdę całe, odpowiednio sformułowane frazy, odpowiadające wyszukiwaniom użytkownika.

Q&A jest narzędziem, dzięki któremu już w samych pytaniach łatwo jest zawrzeć słowa kluczowe, a następnie rozwijać je w bardziej złożone formy w odpowiedziach. Takie postępowanie jest adekwatne do założeń algorytmu Koliber. Pytania mogą przecież odpowiadać dokładnie tym, wpisywanym w wyszukiwarkę, bardziej trafnie sprostać oczekiwaniom klienta i generować ruch w witrynie. Takie pozycjonowanie „mimochodem” przekłada się zatem na wzrost sprzedaży. 


W następnym artykule przybliżę w jaki sposób prawidłowo tworzyć Q&A, aby skutecznie sprzyjały rozwojowi Twojej firmy. Bądź na bieżąco! Śledź nasz blog.Grafiki pochodzą z pixabay

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz