W jaki sposób formułować Q&A?

Q&A

Zamieszczanie Q&A na stronie internetowej niesie za sobą wiele korzyści. Narzędzie to usprawnia komunikację pomiędzy firmą a klientem. Jednak nie bez znaczenia jest to, jaką formę przyjmą i jaką treść będą zawierały Q&A. Jeśli chcesz poznać tajniki ich tworzenia, zachęcam do przeczytania tego artykułu.


Jak budować Q&A?


Narzędzie Q&A ma służyć odbiorcy, ale również Tobie jako właścicielowi firmy. Ten wydzielony na stronie obszar pozwala na zaoszczędzenie czasu obu stron – uniknięcie wielu zapytań o to samo zagadnienie, oczekiwania na odpowiedź, powielania treści. 

Mam dla Ciebie kilka wskazówek na temat tego, jak poprawnie stworzyć Q&A. 

Rozpoczynając stosowanie Q&A na swojej stronie, postaw na:

Frazy kluczowe

Budując dział Q&A na swojej stronie, stosuj słowa kluczowe. Zamieść je już w pytaniach i nie pomijaj ich w odpowiedziach. Algorytmy wyszukiwarek łatwiej natrafią dzięki temu na Twoją stronę, tak samo, jak Twoi potencjalni klienci. 

Dostosuj frazy kluczowego do tego, co najbardziej może interesować Twoich odbiorców. Posiłkuj się nie tylko częstością wpisywania key words w Google, ale również swoją wiedzą zaczerpniętą z kontaktu z klientami. 

Praktycyzm

Ty najlepiej wiesz, o co Twoi klienci pytają najczęściej. Stwórz listę takich zagadnień, bo z pewnością powinny znaleźć się one na Twojej stronie. Masz też doświadczenie, jak na nie odpowiadać, więc omówienie tych tematów pójdzie Ci bardzo sprawnie. Wyczerp temat, ale zrób to zwięźle. Weź pod uwagę, o co jesteś dopytywany w danej kwestii. 

Dzięki takiemu posunięciu odciążysz swój umysł. W kontakcie na żywo, będziesz mógł pokrótce udzielić informacji i odesłać klienta do bardziej rozbudowanego materiału. Zyskasz czas, którego nam, właścicielom firm, wiecznie brakuje.  

Forma

Tak naprawdę jedyną wskazaną formą do stosowania w pytaniach z działu Q&A jest 1 os. l.p., np.:

„Czy otrzymam fakturę VAT?”
„Czy mogę załatwić sprawy w sobotę?
„Którędy najszybciej dojadę do firmy?”

Dopuszczalne są też formy:

„Czy ceny są podane w kwotach brutto?”
„Jakie są godziny otwarcia?”
„Jaka jest dostępność produktu X?”

Jednak te drugie są mniej polecane, głównie ze względu na formy wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarkę.

Uporządkowanie pytań
Q&A należy poukładać zgodnie z częstością zadawania pytań. Na górze listy umieść więc te, które słyszysz non stop. Im dalej w dół, tym mniej popularne pytania powinny znaleźć się w Q&A. Na końcu możesz umieścić te domagające się podania szczegółów.

Dobrą praktyką jest również grupowanie tematyczne lub gromadzenie pytań na zasadzie:

pytanie o godziny otwarcia,
pytanie o pracę w weekendy,
pytanie o dostępność podczas pandemii.

Czyli powiązanie Q&A wg tego, co nasuwa się kolejno lub wynikowo.

Objętość


Nigdy nie przesadzaj z liczbą Q&A. Wiem, że jak się pomyśli o tym, o co użytkownicy mogą pytać, znajdzie się dziesiątki kwestii. Wybierz jedynie te najważniejsze. 

Zbyt obszerne Q&A przytłoczą odbiorcę i szybko zamknie on stronę. Nikt nie lubi być zarzucany zbyt dużą ilością informacji ani szukać odpowiedzi na konkretne pytanie w ścianie tekstu. 

Struktura odpowiedzi

Odpowiedzi w Q&A tak, jak pisałam, powinny być wyczerpujące, ale nie oznacza to, że mają być długie. Chodzi tu o przedstawienie konkretów. Czytający nie powinien odczuwać znużenia albo zirytowania, że nie może przebić się przez długi tekst zanim natrafi na interesujące go kwestie. 

Jeżeli odpowiedź zaczyna być zbyt długa, lepiej rozbić poruszany temat na kilka pytań. Jeśli nie jest to możliwe, lepiej stworzyć na stronie oddzielny artykuł, dotyczący zagadnienia, a w Q&A umieścić skróconą odpowiedź i link do rozwinięcia tematu.

Wiesz już z poprzednich moich artykułów, że takie działanie na stronie jest korzystne ze względu na rozbudowę sieci linków wewnętrznych. Przyczynia się ona do lepszego pozycjonowania witryny. Jednak nie ma sensu stosować podlinkowań w Q&A zbyt często, bo może być to irytujące dla osoby, która chce uzyskać szybką i prostą odpowiedź.


Zachęcam Cię do przeczytania artykułu o tym, dlaczego Q&A nie może zabraknąć na Twojej stronie.


Pozdrawiam ciepło i życzę powodzenia w budowaniu Q&A!
Iza
Grafiki pochodzą z pixabay

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz